Jdi na obsah Jdi na menu
 


JIŘÍ KŘIVKA

2. 12. 2011

 

 

Rozhovor s Jiřím Křivkou – hudebníkem a publicistou

 

 Ve kterých letech jste účinkoval v OK Bandu ?

 V roce 1983, celkem asi půl roku. Nabídku jsem dostal koncem roku 1982, po společném vystoupení na festivalu na Kladně, kde hrála mj. moje skupina HSG, Abraxas a OK Band (ještě s Otou Kottem). Měl jsem dva dny na přípravu repertoáru (cca 22 písní), který jsem se musel naučit přes noc a hned byl první koncert. Jeho datum (konec 1982 nebo začátek 1983) si z hlavy nepamatuji, podívám se do archívu. Posledním společným koncertem bylo open air vystoupení na Petržalce v Bratislavě. Pak jsem z OK Bandu odešel.


Na jaké nástroje jste v kapele hrál ? 

 Na kytary Westone Paduak I, C.G.Winner Stratocaster (kopie, kterou jsem si sestavil ze stavebnice), Aria Pro II (černá kopie Gibson Les Paul) a syntezátor Moog Rogue (hraju na něj i na nahrávce Dieta skupiny Mýdlo). Ze začátku jsem hrál přes kombo Roland Cube 60, zapůjčené kapelou. 

Poté jsem na koncertech hrál na elektronkové kombo, postavené Ivanem Cifrincem z Garáže a na koncertě s Die Puhdys v NDR i na aparát z dílny Rudolfa Rožďalovského. Ten jsem si půjčil od spoluhráče z folkové skupiny Vidouc, kytaristy Sama Jakše. 

Malá perlička: aparát se bohužel po cestě do Suhlu porouchal a těsně před vystoupením začal dělat problémy. To se nelíbilo Ladislavu Vostárkovi, který věc považoval za fatální porušení subordinace (jeho podmínkou bylo kombo Vox, nebo Marshall, které jsem neměl). Kombo Marshall 4210 mi pak poslal z Anglie "s křížkem po funuse" hlavní dodavatel OK Bandu, Tolja Kohout.


Kdo kromě Vás, V. Kočandrleho a dr. Vostárka tvořil kapelu Mýdlo? 

 Pavel Skala a snad Josef Přib, tedy zbytek OK Bandu. U Přiba si ale nejsem jistý, jestli byl na prvním nahrávacím session u Jaroslava Čady v jeho smíchovském studiu. Druhou stranu prvního singlu nazpíval nějaký klasický vokalista z pražské konzervatoře.

Kromě skupiny Mýdlo jsem nahrával ještě s další fiktivní kapelou Vladimíra Kočandrleho, která měl název Stratos. Moji nahrávku jsem ale nikdy na deskách neviděl, pravděpodobně ji nikdy nevydali. Na SP u Supraphonu vyšel materiál, který jsem nenahrával.

Pokud jde o studiové nahrávky, v karlínském Studiu A jsem natáčel s OK Bandem písničku Černobílá. Frekvence proběhla za téměř hrobového mlčení protagonistů, protože byla psaná na jinou kapelu nebo interpreta. Není mi známo, jestli nahrávku někdo vydal.
Ladislav Vostárek tehdy tuším neměl titul JUDr. 


Natočilo Mýdlo kromě 2 SP ještě další písničky ?

 Nevím a nikdy jsem se o to nezajímal, účinkoval jsem jen na nahrávce největšího hitu Dieta, za což jsem od firmy Supraphon dostal honorář ve výši několika desítek korun (doklad mám schovaný).

Zdraví  J. Křivka

 

ok-band_1983.jpg

Fotografii poskytl pan J. Křivka ze svého archivu, je na ní první zleva

 

cover--17-.jpgpetr-krivka--2-.jpg