Jdi na obsah Jdi na menu
 


VLADIMÍR KOČANDRLE

 

Charakterizovat Vladimíra není jednoduché. Je to člověk s všestrannými (někdy až encyklopedickými ) znalostmi a rozporuplnými zájmy. Takže co nejstručněji. Je zakladatelem OK Bandu, autorem většiny hudby i textů. Ovladá hru na baskytaru, kytaru, klávesy, ale ani jednomu z těchto nástrojů nedává přednost. Zpěvu se věnuje už od založení skupiny, dnes však podstatně více. Proč ? Jak sám říká: Jsou texty, které si chci zazpívat. Vladimírovi hudba zabírá nejvíce času, ať už skládá, hraje, poslouchá jiné nahrávky ( z naší hudby má nejraději Precedens a Dunaj ), nebo zařizuje nahrávání desek, pořadů do rádia, televize, článků do novin, což jak víte, ani jedno není snadné prosadit.

Vladimír se nechce prezentovat jen hudebně, ale i literárně. Publicistikou se zabýval již dřive a teď jí chce věnovat podstatně více času. Vzhledem k tomu,že jeho otec pracoval určitou dobu v USA, navštěvoval Vladimír školu v Chicagu a i dnes mluví anglicky tak přirozeně, jak česky.Není tedy divu, že je často žádán překládat texty exportních desek Supraphonu i Pantonu. A co se týče jeho nepracovních zájmů ? Rád cestuje, ať už po Československu, nebo mimo něj, a díky své zvídavosti projde každé město, městečko, vesnici, zkrátka místa, která nezná. Rád ochutnává krajové a národní kuchyně, což vyplývá z jeho nadšení pro kuchaření. Má mimořádné znalosti o víně, o jeho druzích a pěstování. Snad proto,že ho tak rád pije. Hodně čte, luští křížovky, nadšeně, ale špatně lyžuje a občas si zahraje tenis, nebo stolní tenis. Někdy bývá roztržitý, což vyvolává smích u ostatních členů skupiny, ale nakonec i u něj. Má několik přezdívek a pro jeho vynikající paměť vznikla i ta poslední - Chodící encyklopedie.    

zdroj : rock fam bulletin 1 /  1989  

 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekimg084.jpg

 

  

Kočandrle: od popu do byznysu


Marta Šmídová, Ondřej Drábek, Hospodářské noviny, Praha, 29. 7. 2002


Cvičí jógu, archivuje víno a hodně času tráví v přírodě. Kromě toho stíhá vystupovat s kapelou OK Band a hlavně řídit jedno z největších hudebních nakladatelství v Česku. Jedenačtyřicetiletý Vladimír Kočandrle - řečený Kočár, zakladatel a šéf vydavatelství Monitor, které se stalo součástí nadnárodního kolosu EMI.
Kočandrleho začátky v hudebním průmyslu se datují na přelom sedmdesátých a osmdesátých let. V roce 1980 založil spolu s Marcelou Březinovou hudební skupinu OK Band, ale ještě před tím spolu hráli ve skupině VKV. Činnost OK Bandu byla před třemi lety, po desetileté pauze, obnovena, nejznámější ale zůstává ještě předlistopadová skladba Žižkovská zeď. Nicméně comeback OK Bandu nebyl ani zdaleka tak úspěšný, jako jiné věci, kterým se Kočandrle věnuje. Hudební časopis Show! dokonce o poslední desce Kočandrleho skupiny napsal: "Cédéčko je opatřeno ochrannými dropy, aby se nedalo kopírovat. Moc by nás zajímalo, jestli se najde někdo, kdo by to chtěl udělat."

Z hubertusu do obleku

V začátcích své hudební kariéry ale Kočandrle ani zdaleka nevypadal tak jako dnes. "Přišel v takovém hubertusu a zatímco my jsme si objednali s Marcelou pivo a panáky, Kočár si objednal čaj," popisuje jedno z prvních setkání Kočandrleho s Marcelou Březinovou jeho přímý účastník, který si nepřál být jmenován. Podle něj se nynější vlivný šéf hudební firmy už tehdy netajil tím, že hudbu bere jen jako koníčka, ale že jeho hlavním cílem je vydělávat peníze. "Říkal, že by chtěl být do třiceti milionář a jak je vidět, tak se mu to, myslím, povedlo," tvrdí společný známý šéfa Monitoru a Březinové.
Široká veřejnost si syna věhlasného lékaře Kočandrleho všimla koncem devadesátých let, kvůli poměru se zpěvačkou Ilonou Csákovou. Původně málo známá zpěvačka se jeho zásluhou stala jednou z největších českých hvězd.
Kočandrle absolvoval obor český jazyk a literatura na Filozofické fakultě UK. Kariéru úspěšného podnikatele začal budovat o čtyři roky později. V roce 1990 založil společně s Josefem Přibem hudební vydavatelství Monitor, které získalo zastoupení nadnárodního koncernu EMI. V polovině devadesátých let se jeho společnost stala na několik let největší firmou na českém i slovenském trhu.
Kočandrle je v branži velice respektovanou osobou. "Myslím, že má pevnou vůli a dokáže využít kdejakou příležitost. Na druhou stranu je taky velice šetrný," tvrdí jeden z jeho spolupracovníků.
Šéf konkurenční firmy Sony Music Zbyněk Knobloch označuje Kočandrleho za jednoho z lidí, kterých si v byznysu nejvíc váží. "Nikdy jsem se od něj nedočkal nekorektního jednání," říká.

Texty pro Hůlku i Šmouly

Kočandrle se ale nikdy nestal čistým byznysmenem. Vedle OK Bandu měl vždy vedlejší aktivity, psal například texty některým interpretům. Známé Tornero Ilony Csákové nebo některé z hitů Daniela Hůlky vzešly právě z jeho pera. Stejně tak jako písně Šmoula umí a Gargamel z alba Šmoulové Šmouléro. Vedle Ilony Csákové spolupracoval Kočandrle například s Lucií Bílou, Karlem Gottem, Bárou Basikovou nebo Danem Hůlkou. Měl zásluhu i na nečekaném comebacku Ivety Bartošové.